Dzień Drzewa

10 października obchodzony jest Dzień Drzewa. Jego początki sięgają aż XIX w., ale w Polsce Dzień Drzewa obchodzony jest od 2002 roku jako święto promocji zieleni, mające na celu propagowanie idei ochrony przyrody, kształtowanie pozytywnego stosunku do przyrody, a także zwiększenie świadomości ekologicznej w społeczeństwie. Z okazji Dnia Drzewa w naszym przedszkolu również odbyły się ciekawe zajęcia z drzewem w roli głównej. Dzieci obejrzały film edukacyjny na temat drzew, ich roli w przyrodzie, w życiu człowieka, zwierząt i innych roślin. Przedszkolaki poznały rodzaje, budowę i etapy wzrastania drzew. Dowiedziały się, czym odżywiają się drzewa oraz jaką pełnią funkcję w przyrodzie, zapewniając nam tlen, oczyszczając powietrze oraz wpływając korzystnie na klimat i samopoczucie nas wszystkich. Następnie miały okazję dotknąć i dokładnie obejrzeć części prawdziwej brzozy, a szczególnym zainteresowaniem cieszył się kawałek pękniętego pnia, dzięki któremu zobaczyły, jak drzewo wygląda w środku. Przedszkolaki wykonały też piękne, kolorowe prace przedstawiające drzewa w jesiennej odsłonie z kolorowej krepy oraz z papierowych talerzyków i kolorowych nakrętek od butelek. Przyswajaniu wiedzy przyrodniczej towarzyszyła zabawa, śpiew i taniec – dzieci świetnie bawiły się przy piosenkach o tematyce ekologicznej. Na koniec złożyły uroczystą przysięgę „Przedszkolaki zawsze będą dbać o wszystkie drzewa i rośliny!”