Podsumowanie projektu "Dla Niepodległej"

8 listopada miała miejsce w naszej szkole uroczystość z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, nadchodzących w styczniu obchodów 100 rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy oraz z okazji podsumowania projektu "Dla Niepodległej". Zebrani goście, z Panem Zbigniewem Ostrowskim, wicemarszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego na czele, mieli okazję obejrzeć zrealizowany przez uczniów bogaty program artystyczny. Motywem przewodnim była oczywiście niepodległość, a oprócz tego różne oblicza patriotyzmu i kwestia "naszej małej Ojczyzny", czyli Bydgoszczy.

Uroczystość otworzyła krótkim przemówieniem Pani Dyrektor A. Thiesler. Po niej głos zabrał Pan Wicemarszałek, przekazując przy tym społeczności szkolnej książkowe upominki. Chór, przygotowany przez p. M. Ocalewską, przygotował uroczyste wykonanie Mazurka Dąbrowskiego oraz kilku pieśni patriotycznych. Klasa pierwsza, pod kierunkiem p. I. Biankowskiej oraz p. K. Ledzion, zaprezentowała tradycyjnego poloneza do muzyki Wojciecha Kilara. Piątoklasiści, pod okiem p. M. Staszkiewicz, wykonali nowoczesny taniec z biało-czerwonymi wstążkami, w krótkim przedstawieniu wyjaśnili także, co znaczy dla nich słowo "Niepodległa". Małą formę sceniczną, ukazującą patriotyczną manifestację, zaprezentowali uczniowie klas szóstych. Fragmenty prozy Tadeusza Nowakowskiego niezwykle ekspresyjnie wyrecytowały Nikola Diabelec i Nadia Aładowicz, których opiekunką jest p. K. Cemel. W przeprowadzonym przez p. A. Wojtynowskiego konkursie historycznym, dotyczącym Narodowego Święta Niepodległości, największą wiedzą wykazał się Sylwester Starczewski. Uroczystość z wielką klasą poprowadziły Barbara Bednarek i Martyna Konieczna. Po uroczystości wszyscy zebrani mieli okazję skosztować okolicznościowego tortu i spokojnie porozmawiać w kuluarach.

Koordynatorem i reżyserem uroczystości był p. D. Skawiński, a w jej przygotowanie (również w dekorowanie szkoły) zaangażowani byli – poza wcześniej wymienionymi – także, m. in. p. M. Trempała, p. K. Olencka, p. J. Dulian oraz wszyscy pozostali nauczyciele szkoły i przedszkola, pracownicy administracji, obsługi technicznej, a ponadto wielu uczniów i rodziców. Wszystkim dziękujemy za aktywny udział i godne uczczenie Święta Niepodległości.