Realizacja Bydgoskiego Grantu Ekologicznego „W szkole dobrze mówimy o pszczole”

Podczas realizacji projektu odbyły się następujące działania:

• Warsztaty wyrobu świeczek – dla uczniów klasy 2., którzy wygrali konkurs na gazetkę ścienną o pszczołach. Warsztaty odbyły się na terenie placówki 12 października 2020r.
  • Międzyszkolny konkurs na komiks o pszczołach „Zdarzyło się w Pszczelewie” (historia dotycząca przygody pszczół lub jednego dnia w ulu).
  • Międzyszkolny interdyscyplinarny konkurs wiedzy o pszczołach: konkurs łączący wiedzę z matematyki, geografii, biologii, chemii i fizyki, mający na celu kształcenie umiejętności logicznego myślenia, łączenia faktów i wyciągania wniosków. Pierwszy etap konkursu – etap szkolny przeprowadzono na terenie placówek. Do 23 października nauczyciele zgłaszali udział uczniów w etapie międzyszkolnym. Etap międzyszkolny przeprowadzono 4 listopada online na platformie MS teams.

Wyniki konkursu na komiks

1. miejsce: Natalia Kwilińska (SP 30)

2. miejsce: Katarzyna Iglewska (SP 18)
3. miejsce: Jadwiga Bojar (SP 41) i Kornel Jasiński (SP 26)
Pragniemy podkreślić wysoki poziom plastyczny i merytoryczny nadesłanych komiksów. Były one nie tylko estetycznie narysowane, ale i przemyślane, zawierały wiele informacji o ważnej i pożytecznej roli pszczół w otaczającym nas świecie.
Dziękujemy za wszystkie nadesłane prace!

Wyniki konkursu wiedzy o pszczołach:

1 miejsce Ida Marciniak SP 45

2 miejsce Jakub Steker SP 45

3 miejsce Damian Ziętak SP 58

W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych nr 22, 26, 45 oraz 58.

Cele konkursu to m.in.: propagowanie wśród dzieci i młodzieży znaczenia oraz roli pszczoły miodnej w środowisku naturalnym, zwrócenie uwagi na piękno przyrody, a także zagrożenia wynikające z malejącej liczby pasiek oraz postępującej degradacji środowiska naturalnego, propagowanie konieczności rozumienia procesów przyrodniczych i ochrony przyrody, zwrócenie uwagi na wartości odżywcze i lecznicze produktów pszczelich.

Konkurs składał się z dwóch etapów:

• etap szkolny przeprowadzony na terenach placówek,
  • etap międzyszkolny przeprowadzony na platformie MS teams.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie wszystkich inicjatyw związanych z grantem.