Szkolne obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości

W piątek, 9 listopada, nasza szkoła uroczyście obchodziła 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Odbyło się wiele wydarzeń, konkursów i akcji patriotycznych.

Po ustawieniu flagi z białych i czerwonych kartek, trzymanych przez uczniów, wszyscy zebraliśmy się w sali gimnastycznej, gdzie odbył się uroczysty apel. Odświętnie ubrani i przystrojeni kotylionami odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego. Potem szkolny chórek pod dyrekcją p. Ocalewskiej zaprezentował kilka pieśni patriotycznych, a do ich śpiewania chętnie dołączyła się cała nasza społeczność. Następnie uczniowie mieli okazję zobaczyć krótkie przedstawienie pt. „Nasza niepodległa” w wykonaniu uczniów klas czwartej i piątej, w reżyserii p. Skawińskiego. O godzinie 11:11, podobnie jak miało to miejsce w szkołach w całej Polsce, odśpiewaliśmy ponownie narodową pieśń – uczniowie wykazali się doskonałą znajomością wszystkich czterech zwrotek hymnu.

Kolejnym punktem była – przygotowana przez p. Duliana – historyczna prezentacja multimedialna dotycząca losów Polski od rozbiorów aż do odzyskania niepodległości. Rolę artystyczno-patriotycznego przerywnika pełnił wspomniany już chór, wykonujący klasyki pieśni żołnierskiej.

Po wzruszeniach miała miejsce intelektualna rywalizacja – p. Wojtynowski przeprowadził finałowy etap szkolnego konkursu wiedzy o  Narodowym Święcie Niepodległości i jego bohaterach. Zwycięzcą okazał się Sylwester Starczewski z klasy 7 a. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, podobnie jak laureaci i wyróżnieni w pozostałych zorganizowanych konkursach, czyli: literackim, na „Życzenia dla Polski” oraz plastycznym.

Obchody święta narodowego zakończyliśmy inicjatywą sportową – setka uczniów i nauczycieli naszej szkoły przebiegła sztafetę – „sto okrążeń na stulecie niepodległości” pod okiem nauczycieli wychowania fizycznego, p. Molskiej i p. Hoffmanna. Ostatnie, setne okrążenie pokonaliśmy wszyscy razem, dając wyraz wspólnemu zaangażowaniu całej społeczności w uroczyste uczczenie tego wyjątkowego dnia.

Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły, zaangażowanym w przygotowanie obchodów. Za rok świętujemy ponownie – 101. rocznicę odzyskania niepodległości!

Damian Skawiński