Nabór do klas pierwszych

Zasady rekrutacji

1. Dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły przyjmuje się do klasy pierwszej z urzędu na podstawie zgłoszenia rodziców.
    1. Jeżeli adres zamieszkania dziecka jest zgodny z adresem zameldowania rodzice logują się w systemie elektronicznego naboru na stronie: bydgoszcz.podstawowe.vnabor.pl wypełniają zgłoszenie, a następnie podpisane przekazują do szkoły obwodowej (system automatycznie wskazuje obwód zgodny z miejscem zamieszkania).
    2. Jeżeli dziecko mieszka w obwodzie szkoły, ale miejsce zameldowania jest inne wówczas rodzice udają się do szkoły obwodowej właściwej dla miejsca zamieszkania, w celu złożenia oświadczenia o aktualnym miejscu zamieszkania.
  2. Złożenie zgłoszenia w szkole obwodowej jest równoznaczne z przyjęciem do niej dziecka.
  3. Dziecko, któremu organ wykonawczy gminy na rok szkolny 2019/2020 wskazał, jako miejsce realizacji obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego, oddział przedszkolny w szkole podstawowej innej niż szkoła, w obwodzie  której dziecko mieszka, na wniosek rodziców, jest przyjmowane do klasy I tej szkoły podstawowej bez przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego.
  4. Kandydaci zamieszkali poza obwodem szkoły mogą być przyjęci do klasy pierwszej na wniosek rodziców, jeżeli szkoła dysponuje wolnymi miejscami, po przyjęciu uczniów obwodowych.
  5. We wniosku rodzice mogą wybrać maksymalnie 2 szkoły z określeniem kolejności od najbardziej do najmniej preferowanej.
  6. Po zalogowaniu się na stronie bydgoszcz.podstawowe.vnabor.pl rodzice wypełniają wniosek, a następnie jego wydruk podpisują i dostarczają do szkoły podstawowej znajdującej się na pierwszym miejscu na liście preferencji. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata kryteriów rekrutacji.
  7. W przypadku niedostania się do żadnej z wybranych szkół system automatycznie zakwalifikuje dziecko do szkoły obwodowej.
  8. Jeżeli miejsce zameldowania jest inne niż zamieszkania, a rodzice chcą, aby dziecko w sytuacji nieprzyjęcia do żadnej ze wskazanych w preferencjach szkół pozaobwodowych, zostało przyjęte do szkoły zgodnej z miejscem zamieszkania, należy przed wypełnieniem i złożeniem wniosku:
    1. udać się do tej szkoły w celu potwierdzenia miejsca zamieszkania,
    2. po zmianie obwodu przez szkołę należy ponownie zalogować się do systemu wypełnić, wydrukować i podpisać wniosek,
    3. złożyć wniosek do szkoły pierwszego wyboru (I preferencja).
  9. Dziecko, które nie dostało się do żadnej z wybranych szkół pozaobwodowych może ubiegać się ponownie o przyjęcie do innej wybranej szkoły pozaobwodowej dopiero w naborze uzupełniającym, jeżeli szkoła będzie nadal dysponowała wolnymi miejscami.
  10. 12.Warunkiem przyjęcia do klasy sportowej jest uzyskanie pozytywnego wyniku testu sprawności fizycznej, pisemna zgoda rodziców na uczęszczanie kandydata do szkoły lub oddziału oraz bardzo dobry stan zdrowia potwierdzony orzeczeniem lekarskim o zdolności do uprawiania danego sportu. Szczegółowe informacje dotyczące zasad rekrutacji do klas I sportowych zostały opublikowane w oddzielnym komunikacie.
  11. Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez Dyrektora Szkoły.
  12. W postępowaniu rekrutacyjnym stosowane są kryteria, którym nadano wartość punktową.
  13. Dokumenty składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.

Więcej informacji można pobrać tutaj.

Źródło: Urząd Miasta Bydgoszcz