Propozycje zabaw dla dzieci z udziałem dorosłych

- Hałaśliwe liczby -

Do zabawy będą potrzebne:

• zatyczki do uszu dla odpoczywającej za ścianą babci ;)

Jak się bawić?

Rodzic opowiada historyjkę zmyśloną na poczekaniu. Ważne jest, by zawierała w sobie wiele cyfr/liczb z wybranego zakresu. Dziecko słucha opowiadania i za każdym razem, jak słyszy daną cyfrę/liczbę, klaszcze odpowiednią liczbę razy. Przy zakresie powyżej dziesięciu, tupnięcie lub uderzenie w stół zastępuje dziesiątki. Przykład: słysząc 7, dziecko klaszcze siedem razy, słysząc 24 - tupie (uderza w stół) dwa razy i klaszcze 4 razy - itd. Można też wymyśleć śmieszniejsze zasady - np. gdy dziesiątka, mówimy "KWIK", przy jednościach używamy "ĆWIR". Czyli:

32: kwik kwik kwik ćwir ćwir

Możemy też ustalić przed zabawą jakieś inne śmieszne dźwięki.

Za pomyłki oddaje się fanty.

Inny wariant: rodzic i dziecko (lub dwoje dzieci) na przemian wystukują i wyklaskują wybrane liczby (lub używają ustalonych wcześniej dźwięków), a drugi uczestnik zabawy mówi, jaka to była liczba. Warto to robić dosyć szybko i rytmicznie - wtedy będzie sporo śmiechu :).