Program "Oblicza uzależnień"
W październiku i listopadzie odbyły się w naszej szkole spotkania edukacyjne dla klas 6, 7 i 8 w ramach programu "Oblicza uzależnień".
Otworzył je wykład pt. "Szkodliwość substancji psychoaktywnych ze szczególnym uwzględnieniem tzw. dopalaczy", wygłoszony przez dr. nauk medycznych, wykładowcę Katedry Biochemii Klinicznej Collegium Medicum UMK – Marka Jurgowiaka.
Drugą część spotkania stanowiły warsztaty. Młodzież rozmawiała o tym, co zrobić, żeby nie ulec presji środowiska, czym są uzależnienie i dopalacze, jakie są fazy, rodzaje i mechanizmy uzależnienia. Omówiono, gdzie szukać pomocy w trudnych sytuacjach.
Warsztaty w małych grupach poprowadzili specjaliści z zakresu socjoterapii i profilaktyki: Anna Jaworska, Magdalena Łuba i Katarzyna Szablewska.
Zadanie „Oblicza uzależnień” dofinansowane jest ze środków Miasta Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego.
Spotkania odbyły się z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego.
UWAGA! Wznowienie realizacji konkursów przedmiotowych
Niniejszym informujemy, iż Ministerstwo Edukacji Narodowej, pomimo przedłużenia do 29 listopada br. zawieszenia zajęć stacjonarnych, dopuszcza możliwość przeprowadzenia olimpiad, turniejów i konkursów na terenie szkoły. Wobec powyższego Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty podjął decyzję o wznowieniu realizacji konkursów przedmiotowych na etapie szkolnym od 9 listopada 2020 r. Natomiast etap rejonowy konkursów odbędzie się z tygodniowym przesunięciem w stosunku do pierwotnego terminu. Uczniowie, którzy chcą wziąć udział w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty, przychodzą na konkurs do macierzystej szkoły, zgodnie z ustalonym poniżej nowym terminarzem konkursów. Dyrektorzy szkół organizują konkursy w reżimie sanitarnym, zgodnym z obowiązującymi wytycznymi. Jednocześnie przypominamy, że: wszystkie konkursy rozpoczynają się o godzinie 10:00
Szczegółowe informacje w serwisie: https://kuratorium.bydgoszcz.uw.gov.pl/main.php?page=9831
Uczeń na lekcji online
Czytaj więcej!Ogólnopolski projekt „Uniwersytet Dzieci”
Klasa VIa bierze udział w całorocznym projekcie edukacyjnym pod patronatem Fundacji Uniwersytet Dzieci. Uczniowie w tym roku realizują projekt o tematyce "Ja w społeczeństwie. Jak mogę zmienić świat?”, wdrażany w życie na zajęciach lekcyjnych.
Podczas zajęć uczniowie będą analizować takie wartości, jak: odpowiedzialność, tolerancja czy wsparcie innych. Dzięki projektowi rozwiną wrażliwość na potrzeby wspólnoty lokalnej oraz znajomość powszechnie przyjętych zasad. Uczniowie będą także budować postawę świadomego uczestnictwa i twórczego zaangażowania w życie społeczne.
Program naukowy „Być jak Ignacy”
Klasa VIa w obecnym roku szkolnym 2020/2021 bierze udział w programie naukowym „Być jak Ignacy”, przygotowanym przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.
Dzięki proponowanym scenariuszom zajęć, filmom edukacyjnym z przykładami eksperymentów, platformom internetowym oraz grom przygodowym uczniowie odkrywają nowe umiejętności.
W tym roku akcja startuje pod hasłem „Nauka to przyszłość”. Program ma zachęcić dzieci do zdobywania wiedzy w takich dziedzinach, jak energia, ekologia, transport oraz technologie przyszłości. Uczniowie poznają kolejnych czterech naukowców – Józefa Rotblata, Władysława Szafera, Ernesta Malinowskiego oraz Stefana Banacha.
Program został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej.
Podsumowanie kampanii ogólnopolskiej „BohaterOn” – włącz historię
Nasza Szkoła Podstawowa nr 26 wraz z Przedszkolem nr 46 po raz kolejny zaangażowały się w udział w ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej "BohaterOn". Ma ona na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im podziękowań.
Uczniowie na lekcjach historii zapoznali się z Powstaniem Warszawskim. Poznali losy powstańców, dowiedzieli się dlaczego i w jaki sposób dzielni Polacy walczyli o Polskę. Następnie stworzyli prześliczne podziękowania dla Powstańców, które przelali na papier. Wszystkie prace zostały zebrane, a z nich powstał prześliczny album. Okładkę do niego wykonały dzieci z przedszkola wraz z pomocą p. Danieli Siekierki.
Album został przesłany na adres Fundacji wspierającej powstańców.
Rozstrzygnięcie konkursu na komiks o pszczołach
Uprzejmie informujemy o rozstrzygnięciu międzyszkolnego konkursu na komiks „ZDARZYŁO SIĘ W PSZCZELEWIE”. Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych, sfinansowany został w ramach Bydgoskich Grantów Oświatowych.
Jury w składzie: Marzena Rolirad-Kolano i Damian Skawiński postanowiło nagrodzić następujące osoby:
1. miejsce: Natalia Kwilińska (SP 30)
2. miejsce: Katarzyna Iglewska (SP 18)
3. miejsce: Jadwiga Bojar (SP 41) i Kornel Jasiński (SP 26)
Jury pragnie podkreślić wysoki poziom plastyczny i merytoryczny nadesłanych komiksów. Były one nie tylko estetycznie narysowane, ale i przemyślane, zawierały wiele informacji o ważnej i pożytecznej roli pszczół w otaczającym nas świecie.
Dziękujemy za wszystkie nadesłane prace!
ORGANIZACJA PRACY SZKOŁY 26.10.2020 – 8.11.2020
Szanowni Państwo,
zgodnie z informacją Premiera Mateusza Morawieckiego przedstawioną na konferencji prasowej w dniu 23.10.2020r., pragnę poinformować, że klasy 4 – 8 od poniedziałku 26.10.2020r. wracają do kształcenia zdalnego. Uczniowie klas 4 - 8 realizują 30-minutowe zajęcia on-line zgodnie z planem lekcji. Pozostałe 15 minut przeznaczają na pracę własną: z zeszytem przedmiotowym, podręcznikiem lub ćwiczeniami w porozumieniu z nauczycielem uczącym.
CodeWeek - Tydzień Kodowania
Wzięliśmy udział w międzynarodowym projekcie promującym naukę programowania. Przez cały tydzień rozwiązywaliśmy łamigłówki programistyczne na stronach code.org i BlocklyGames.
Czytaj więcej!Konkurs na piękny różaniec
Konkurs na piękny różaniec dla Matki Bożej wygrali: Zuzanna Jażdżewska z klasy IIIa i Sebastian Leszczyński z klasy IIIa.
Czytaj więcej!